Kadınlarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadınlarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda mayasıl, Kadınlarda mayasıl basit bir problem olacağı gibi ciddi hastalıklarında belirtisi olabilir. Kadınlarda mayasıl makat bölgesinde ise çoğu zaman basur ile karıştırılır. Kadınlarda hijyen eksikliği ve beslenme faktörü mayasıl oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Mayasıl özellikle yaz aylarında kendini daha çok belli eden bir hastalıktır. Mayasıl hastalığından kurtulmak çok kolaydır. Mayasıl hastalığında doktor teşhisi çok önemlidir. Belirtileri doktora anlatmak mayasıl teşhisi konulması için yeterli olur. Mayasıl hastalığında kaşıntı dayanılmaz derecelere ulaşmaktadır. Kadınlarda mayasıl bebeklerde pişik gibidir. Mayasıl hastalığının görünümü pişik yaraları gibi kızarık ve tahriş olmuş durumdadır. Mayasıl hastalığında en çok doktor tavsiyesi sonrasında pruzon adında bir ilaç iyi gelmektedir. Pruzon bitkisel bir ürün olarak var sayılabilir. Kaşıntı problemine anında etki eder ve rahatlamanıza yardımcı olur. Mayasıl bölgeleri kimi zaman kişi tarafından kanayıncaya kadar kaşımaktadır. Fakat bu durum sorunlu bölgenin iyileşmesi yerine iyice cildin tahriş olup kanamasına ve koruyucu tabakanın ortadan kalkmasına sebep olur.

Kadınlarda mayasıla sebep olan unsurlar
 • Aşırı temizlik: Bazı kadınlarda temizlik konusunda çok hassas oldukları için temizlik ürünü olduğundan fazla kullanırlar. Kimyasal olan bu ürünler sıkça kullanıldıkça cildi korumakla görevli deri yüzeyindeki tabaka yok olur ve bu durum ciltte tahriş ve kaşınmalara sebep olur. Ciltte mayasıl oluşumuna sebep olabilir.
 • Beslenme alışkanlıkları: Beslenme alışkanlıkları çoğu zaman kadınlardaki makat bölgesinde oluşan mayasıl için önem arz etmektedir. Domates, patlıcan ve çikolata gibi yiyecekler makat bölgesinde mayasıla sebep olmaktadır.
 • Cildin ıslak ve nemli olması: Cildin devamlı nemli olması ve tuvalet ihtiyacı karşılandıktan sonra yeteri kadar temiz bir temizlik uygulanmaması ve o bölgenin kurulanmaması mayasıl nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Dar kıyafetler: Dar kıyafetler kişideterleme ve neme sebep olur. Terleme ve nemlenen bölgenin hava almamasında da büyük rol oynar. Bundan ötürü dar kıyafetler mayasıl oluşumunu tetikleyebilir.
 • Şişmanlık: Fazla kilo vücudun hava almamasını ve çokça terlemesine sebep olmaktadır. Bunun için fazla kilo problemi olan kadınlar kilo vermeye çalışmalı ya da ferah hava alan giysiler tercih etmelidir.
 • Sıcak hava: Yine ter ve neme sebep olan faktörlerden biridir sıcak hava. Kadınlarda mayasıl oluşumunun sebepleri arasında yer almaktadır. Sıcak havalarda sık sık ılık duş almak vücudu rahatlatacaktır.
 • Fazla oturmak: Fazla oturmak makat bölgesinde mayasıla sebep olmaktadır. Hareketsiz kalan vücut ve makat bölgesinin hareketsiz, havasız ve devamlı baskı görmesi sonucunda mayasıl riski taşımaktadır.
 • Baharat tüketimi: Baharat tüketimi mayasıl olan kişilere asla tavsiye edilmez. Mayasıl rahatsızlığı olan kişi baharattan her daim uzak durmalıdır.
Kadınlarda mayasıl belirtileri nelerdir?
 • Sorunlu bölgede aşırı devamlı ve dayanılamayacak derecede kaşıntı hissetmek
 • Sorunlu bölgede kaşıntı kızarıklık ve tahriş sebebiyle oluşan ciltte sertleşme
 • Sorunlu bölge anüs ise anüste kötü kokulu bir akıntı gelir. Bu gibi durumlarda doktora başvurup tedavisi çok kolay olan mayasıldan bir an önce kurtulabilirsiniz.
Kadınlarda mayasıl tedavisi nasıl yapılır?
 • Lazer tedavisi: Sadece 5-10 dk kadar kısa süren bir tedavi şeklidir. Aynı gün taburcu olabilirsiniz.
 • Mayasıl kremleri: Mayasıl kremleri ilerlememiş mayasıl için tedavi edicidir. Pruzon mayasıl tedavisinde kullanılan olumlu sonuçlar veren bir kremdir.
 • Fitil tedavisi: Vücudunuzda bulunan mayasıl derecesine göre doktor ilaçlar yazar bunlardan biri de mayasıl fitilleridir.
 • Rubber band ligotion tedavisi: Halk arasında lastik ile boğma diye bilinen bu tedavi şekli 2 ve 3. Derecelere gelmiş mayasıl problemleri için kullanılır.
 • Ameliyat tedavisi: Ameliyat mayasıl çok ilerlemiş ise tercih edilir ve olumlu sonuçlar alınır. Doktorun size tavsiye edeceği her yöntem günümüzde kolay hale gelmiştir.

Kadınlarda Mayasıl Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mayasıl Kanaması Nasıl Geçer?

Mayasıl Kanaması Nasıl Geçer?

Bebeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Mayasıl Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mayasıl Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Erkeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi