Mayasıl Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Temmuz 2024

Mayasıl Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Mayasıl Kaşıntısı

Mayasıl kaşıntısı, makat bölgesinde meydana gelen ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Dönemsel olarak geçici olabilen mayasıl, ihmal edilmesi durumunda kronikleşebilir ya da farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu rahatsızlık, genellikle erkeklerde daha yaygın görülmektedir ve sıklıkla basur ile karıştırılmaktadır. Ancak, basur daha çok şişme ve kanlı dışkılama ile sonuçlanırken, mayasılın en belirgin belirtisi kaşıntıdır. Mayasıl kaşıntıya neden olur ve gitgide artan şiddeti ile dayanılması zor bir hal alabilir. Bu rahatsızlığın çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Mayasıl Kaşıntısı Sebepleri Nelerdir?

  • Makat bölgesinin iyi temizlenmemesi, mayasıl oluşumuna neden olabilir. Makat bölgesinde biriken bakteri ve mikroplar zamanla kaşıntı ve yanmaya yol açabilir, ayrıca kötü koku oluşmasına da sebep olabilirler.
  • Beslenme yetersizlikleri ve sağlıksız beslenme de önemli bir etkendir. Vücudun yeterli besin öğelerini alamaması veya sürekli aynı besin öğelerini içeren gıdaların tüketilmesi, mayasıl oluşumunun bir başka sebebidir.
  • Vücutta bulunan farklı hastalıkların habercisi olabilirler.
  • Kıl köklerinin iltihaplanması veya kıl dönmeleri de makatta mayasıl oluşumuna neden olabilmektedir.
  • İç çamaşırlarının pamuklu değil sentetik olması da mayasıl oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Çamaşır deterjanlarının iyi durulanmaması, başkasının kıyafetleriyle beraber düşük derecede yıkanması, banyoda kullanılan temizlik malzemelerinin bireysel olmaması veya hijyenik olmaması mayasıl kaşıntısı sebeplerinden bazılarıdır.
  • Bunların dışında, mayasıl kendiliğinden terleme, stres veya farklı bir sebeple de ortaya çıkabilir. Mayasıl kalıcı olup sürekli yayılabileceği gibi geçici de olabilir.

Mayasıl Kaşıntısı Nasıl Geçirilir?

  • Beslenme çok önemlidir. Özellikle mayasılı tetikleyici gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. Alkol, kola ve diğer gazlı içecekler, kafein tüketimi bu gıdaların başında gelir. Bu gibi gıdalar yerine çorbalar ve tahılların ağırlıklı olduğu bir beslenme daha yararlı olacaktır. Lifli ve sulu gıdalar sindirim ve boşaltımı kolaylaştırarak mayasıl için de yatıştırıcı etki sağlar.
  • Mayasıl kaşıntısı ne kadar şiddetli olursa olsun kaşımamaya çalışın. Kaşıyarak sadece mikropların yayılmasına neden olursunuz. Bolca krem sürmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bir doktora giderek ilaç tedavisine başlamalısınız.
  • Doktorunuz da belirtecektir fakat şimdiden söylemekte fayda var. Sabun, duş jeli gibi maddeler kullanmayınız. Makat bölgesini yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu veya peçeteyle iyice kurulayın. Hatta saç kurutma makineleriyle de bunu yapabilirsiniz. Çünkü bakteriler ve virüsler nemli ortamda daha fazla çoğalır.

Ekstra Bilgiler

Mayasıl kaşıntısının önlenmesi için hijyen kurallarına dikkat etmek, makat bölgesinin temiz ve kuru tutulmasını sağlamak önemlidir. Ayrıca, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve sentetik kumaşlardan kaçınılmalıdır. Düzenli egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Stres yönetimi de mayasıl kaşıntısının azaltılmasında önemli bir rol oynar. Stresi azaltmak için yoga, meditasyon veya nefes egzersizleri gibi yöntemler deneyebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Mayasır Nasıl Geçer?

Mayasır Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi

Mayasıl Belirtileri ve Tedavisi