mayasil.gen.tr https://www.mayasil.gen.tr Mayasıl, Mayasıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, mayasil.gen.tr Sat, 18 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Mayasıl Kanaması Nasıl Geçer https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-kanamasi-nasil-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 18:01:11 +0000 Mayasıl Kanaması Nasıl Geçer, maksat bölgesinde görülen deri soyulmaları, kaşıntı, kanama gibi problemlere neden olan hastalığa mayasıl kanaması adı verilir. Yukarıdaki sıkıntıların yanı sıra iç çamaşırda nemlilik ve Mayasıl Kanaması Nasıl Geçer, maksat bölgesinde görülen deri soyulmaları, kaşıntı, kanama gibi problemlere neden olan hastalığa mayasıl kanaması adı verilir. Yukarıdaki sıkıntıların yanı sıra iç çamaşırda nemlilik ve kötü kokulara da sebep olmaktadır. Ancak en önemli belirtisi kaşıntı olarak bilinmektedir. Maksat bölgesinde bulunan atardamarların şişmesi ile maksat bölgesi kapanır. Genellikle uzun süre ayakta durması gereken insanlar da ve yüksek kilo problemi olan insanlarda görülmektedir. Kanamanın nedeni ise basurun bölgede yarattığı deri yıpranmalarıdır. Bu bölgede ıkınma sonucu yıpranma oluşur. Bu nedenle dışkılamanın ıkınma dışında başka yollar ile yapılması gerekmektedir.

Mayasıl Kanaması Nasıl GeçerMayası kanaması nasıl geçer, bazı merhem ve ilaçlar geçici olarak da olsa mayasıl kanamasını geçiştirebilir. Ancak tam olarak tedavi etmez. Tedavi kesinlikle ıkınmanın sonlandırılması ile yapılır. Bu nedenle ıkınmaya neden olan acı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Düzenli olarak beslenme de kanamanın durmasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca kanamanın başka hastalıklar sebebiyle meydana gelmesi olasılığı da düşünülmelidir. Tedavi için cerrahi yöntemler ile bitkisel yöntemler ile de gerçekleşir. Bazı bitkisel tedavi yöntemleri ise şunlardır:
 • Eğer basur nedeniyle maksat bölgesinde şişlikler meydana gelmişse bir pamuk ile şiş bölgesine ardıç yağı sürebilirsiniz.
 • Yaraya patlıcan kürü uygulamak da kanamaların durmasına yardımcı olur.
 • Salatalık çekirdeklerinin ezilerek içilmesi de kanamalar için faydalıdır. 
]]>
Mayasıl Ameliyatı https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 06:36:59 +0000 Mayasıl Ameliyatı, Mayasıl makat ve çevresinde meydana gelen kaşıntı sonucunda oluşan kızarıklar olup bu rahatsızlığa verilen addır. Bu mayasıl hastalığı genellikle halk arasında basur olarak bilinen hemoroid rahatsız Mayasıl Ameliyatı, Mayasıl makat ve çevresinde meydana gelen kaşıntı sonucunda oluşan kızarıklar olup bu rahatsızlığa verilen addır. Bu mayasıl hastalığı genellikle halk arasında basur olarak bilinen hemoroid rahatsızlığıyla sık karıştırılmaktadır. Bu yüzden bu hastalığın hemoroid hastalığı ile olan farklarını bilmek gerekir. Özellikle de uygulanan Mayasıl ameliyatı ile Hemoroid ameliyatını birbirinden ayırt etmemiz gerekir. Zira mayasıl hemoroid kadar korkulacak bir rahatsızlık türü değildir. Ciddi bir hastalık türü olmayan mayasıl için önlem alınmadığı taktirde tehlikeli boyutlara ulaşma durumu söz konusudur. Bu yüzden bu rahatsızlığı gözümüzde fazla büyütmeden ancak alınması gereken tedbirleri önceden alarak ve erkek tanı sayesinde bu hastalığı def etmek mümkündür. Aksi halde Mayasıl Ameliyatı yapılması gibi ileri derecede zor durumlarla karşılaşmamız söz konusu olmaktadır. 

Mayasıl Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Bütün almış olduğumuz önlemlere rağmen hala mayasıl rahatsızlığından kurtulmadıysanız eğer uzman bir doktor danışıp sorunun nedeni hakkında detaylı araştırma yapmak gerekir. Bu yüzden ameliyat kararı almadan önce yapmanız gereken ilk şey hastalığı detaylı bir şekilde araştırmalısınız. 

Ameliyattan yapılmadan bir gün öncesinde hastaya bağırsaklarını temiz tutmak amacı ile ilaçlar verilip bağırsaklarını tamamıyla boşaltılması sağlanır. Bunun yapılması halinde Mayasıl Ameliyatı daha rahat bir şekilde gerçekleşmesi mümkündür. Bu sayede ameliyat sonrasında hasta kendisini çok daha rahat hissedecektir. Bunun yanı sıra ameliyattan önce hasta kesinlikle hiçbir şey yememesi gerekir.

Mayasıl Ameliyatı

Mayasıl Ameliyatı

Mayasıl Ameliyatının yapıldığı esnada anestezinin çeşidi hastanın bu rahatsızlığının dışında başka bir rahatsızlığının ya da hastalığın olup olmadığına göre değişir. Bunun yanı sıra hastanın yaşına bağlı olarak da değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Zira genç yaşta olan ve sağlıklı hastalar için uygulanması gereken yöntem genel bir yöntem olmayıp yarım olarak yani belden aşağı bir şekilde uygulanan anestezi türü uygulanmaktadır.

Ameliyatın yapıldığı esnada makat dışına çıkan memelerin kesilip yerinden alınması mayasıl kaşıntılarını önlemede yapılması gereken önemli bir işlemdir. Bunun ile birlikte açılan boşlukta dikilerek kapatılması gerçekleşir. Makatın ağız kısmı eski haline getirildikten sonra ise gerekli görülmesi halinde tampon uygulanarak ameliyatın sonlandırılmış olur.

Mayasıl Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Mayasıl Ameliyatı sonrasında uygulanan anestezi yönteminin etkisini geçmesiyle beraber ameliyatın yapıldığı bölgede az bir ağrının yaşanması mümkündür. Bu durum olağan olup sürekli olarak yaşandığı için korkulacak bir durum söz konusu değildir. Bu ağrıyı gidermek adına bir takım ağrı kesiciler kullanarak bu ağrı sonlandırılmalıdır.

Mayasıl Ameliyatı sonrasında kesinlikle yediğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekir. Düzenli ve dengeli beslenme oldukça önemli bir husustur. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Özellikle acı tüketimini en aza indirmek gerekir. Zira acı tüketimi mayasıl rahatsızlığın tetiklediği için bu rahatsızlığın yeniden baş göstermesine neden olmaktadır.

Bu önlemlerin yanı sıra sürekli olarak yürüyüş ve koşular yapmak önemli bir husustur. Bunun yanı sıra sportif etkinliklere katılmak da etkili olacaktır. Bütün bu almış olduğunuz önlemlere rağmen sorunlar yaşamanız halinde yapmanız gereken şey bu durumu ihmal etmeden acilen uzman bir hekime başvurmak gerekir.

]]>
Ahmet Maranki Mayasıl Tedavisi https://www.mayasil.gen.tr/ahmet-maranki-mayasil-tedavisi.html Fri, 30 Nov 2018 15:21:11 +0000 Ahmet Maranki Mayasıl Tedavisi, Aniden ortaya çıkan ve gelişen, kızartı, kaşıntı, sulanma ve kabuk bağlama şeklinde kendini gösteren bir tür deri hastalığına mayasıl adı verilir. Mayasıl genel olarak yetişkin ins
Ahmet Maranki Mayasıl Tedavisi, Aniden ortaya çıkan ve gelişen, kızartı, kaşıntı, sulanma ve kabuk bağlama şeklinde kendini gösteren bir tür deri hastalığına mayasıl adı verilir. Mayasıl genel olarak yetişkin insanlarda ve makat bölgesinde görülür. Bazen kız çocuklarında ve yetişkin bayanlarda vajinanın dış bölgesinde görülebilir. 
Yetişkin kimselerde en fazla görülen makat bölgesi rahatsızlığı arasındadır. Bazen basit bir problem olabileceği gibi, bazende çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Kıl dönmesi, Anal Fissur, veya dış basur nedeni ile görülebilir. Bazende Anal Dermatid olmaktadır. 

Mayasıl rahatsızlığı çoğu zaman basur ile karıştırılmaktadır. Fakat mayasıl rahatsızlığının Hemoroid ile kesinlikle bir bağlantısı yoktur. Mayasıla bağlı olarak görülen kaşıntı ve bazı durumlarda kanama olmasını en fazla makat sorunu olarak tanımlayabiliriz.

Mayasıl Olma Nedenleri
 • Bazı insanlar aşırı titiz olmakta ve makat temizliklerini sabun gibi kimyasal maddeler ile yapmaktadırlar. Makat iç kısmı deri gibi sağlam bir yapıya sahip olmadığı için kimyasal ürünler yapısını bozarak kaşıntı ve tahrişe neden olmaktadır.
 • Tüketilen gıdalar, beslenme alışkanlıkları direk olarak boşaltım sistemini etkileyen bir durumdur. Lif açısından yetersiz beslenmek, kuru gıda ile beslenmek diğer bir mayasıl sebebidir.
 • Taharet temizliğine dikkat etmemek ve temizledikten sonra nemli bırakmak mayasıl olma sebepleri arasındadır.
 • Çok dar giyilen tayt ve kot pantolon cildin hava almasını engelleyerek tahrişe neden olabilir.
 • Aşırı kilolu olan kimselerinde makat bölgeleri kilodan dolayı hava almayacaktır. Bu da makat bölgesinde tahrişe neden olabilir.
 • Özellikle kız çocuklarında vajina bölgesindeki kızarıklık ve kaşıntı yalın ayakların aşırı üşümesi sonucunda ortaya çıkabilir.
Mayasıl Nasıl Tedavi Edilir

Ahmet Maranki mayasıl tedavisinde etkili ve kalıcı tedavi elde edebilmek için yediklerimiz ve içtiklerimizin çok önemli olduğunu söylemektedir. Örneğin bazı baharatlar mayasıl ve basura zarar verip tahriş ettiği gibi bazı baharatlar ise faydalı olabilmektedir. Örneğin, isot kırmızı acı biber gibi hem tuzlu, hemde acı olan baharatlar mayasıla ve basura zarar verir. Nane, Biberiye, Tarçın, Kakule Gül suyu gibi baharatlar ise mayasıla faydalı etkisi olan baharatlardır.

Ahmet Maranki Mayasıl Tedavisimayasıl ve basur'un tedavisinde çok etkili Ahmet Maranki bazı tarifler şu şekildedir:

Ahmet Maranki Mayasıl Tedavisi Semiz Otu Kürü,

Bir çorba kasesi kadar el ile doğranmış semiz otu sahan da ezilerek lapa haline getirilir ve daha sonra mayasıl olan bölgeye uygulanır. Yarım saat bekletilip ılık su ile yıkanır. Bu uygulamaya kişiyi çok rahatlatacaktır. Sorundan kurtuluncaya kadar her gün ve günde bir kaç kere uygulanmasında hiç bir sakınca yoktur.

Ahmet Maranki Mayasıl Tedavisi Siyah Üzüm Yaprağı Kürü,

1 su bardağı kaynar suyun içerisine 10 gram siyah üzüm yaprağı atılır ve kapağı kapalı vaziyette demlenmesi beklenir. Bu kürden günde 3 defa içilmeye devam edildiği takdirde, mayasıl ve basur ile ilgili bütün şikayetleriniz azalacaktır.

Ahmet Maranki Mayasıl Tedavisi Çoban Çantası Kürü,

4 yemek kaşığı çoban çantası 1 su bardağı sıcak suyun içerisine atılır ve kapağı kapalı vaziyette 7. 8 saat bekletilir. Daha sonra bu su içilir. Ayrıca 4 kaşık çoban çantası kaynatılır ve bu su ile mayasıl  veya basurlu bölge silinir. Bu uygulama her ihtiyaç duyulduğunda rahatlama amaçlı tekrarlana bilir. Yalnız içilen suyun günlük hazırlanması gerekmektedir.
]]>
Mayasıl Bitkisel Çözüm https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-bitkisel-cozum.html Sat, 01 Dec 2018 14:08:32 +0000 Mayasıl bitkisel çözüm, Mayasıl son zamanlarda birçok kişide görülmektedir.  Mayasıl rahatsızlığı kişilerin sosyal yaşamlarınıda olumsuz etkilemektedir. Hemoroit olarak da bilinen mayasıl, kalın bağırsağın son b Mayasıl bitkisel çözüm, Mayasıl son zamanlarda birçok kişide görülmektedir.  Mayasıl rahatsızlığı kişilerin sosyal yaşamlarınıda olumsuz etkilemektedir. Hemoroit olarak da bilinen mayasıl, kalın bağırsağın son bölümünde oluşan dışkılama işlemini gerçekleştiren elastik dokulu yapıya sahip olan ve makat yüzeyinin gevşemesi sonucu oluşan sarkmalara ve kaşıntıya  denir. Mayasıl özellikle yaz aylarında kişileri çok rahatsız etmektedir. 

Mayasıl tedavisi ve bitkisel çözüm,

Mayasıl için gerekli teşhisler konulduktan sonra kişiler çok dikkat etmelidir. Tükettikleri besinden kıyafet seçim,ne kadar dikkat etmeleri gerekir. Mayasıl için gerekli önlem alınmaz ise  mayasıl oluşumu artar ve kişiye büyük acı verir. Mayasıl tedavisi için öncelikle uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bazı durumlarda mayasıl için tıbbi müdahale yeterli olmamaktadır. Tıbbi müdahalenin yanı sıra bazı bitkisel çözüm yöntemlerinin de denenmesinde fayda vardır. Bazı bitkisel yöntemler mayasıl oluşumunu yavaşlatmakta ve tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması desteklemektedir. 

Mayasıl bitkisel çözüm yöntemlerinden bazıları şunlardır;  

Atkuyruğu: İki buçuk litre soğuk suyun içerisine 150 gram atkuyruğu atın ve   kaynatın. Kaynattıktan sonra suyu süzün. Süzdüğünüz suyu ile mayasıl bölgesini günde iki defa olmak üzere yıkayın. Bunu mayasıl bölgesi iyileşene kadar düzenli olarak yapın.

Ebegümeci: İki litre soğuk suyun içerisine 100 gram ebegümeci koyun. Daha sonra  ebegümecini on iki saat kadar soğuk suyun içerisinde bekletin. On iki saat beklettikten sonra kaynatın. Kaynadıktan sonra bir süre dinlendirin. Dinlendikten sonra suyu süzün. Süzdüğünüz su ile mayasıl bölgesinin sabah akşam olmak üzere 25 dakika kadar düzenli olarak yıkayın. 

Maydanoz: Bir deste maydanozu ince ince kıyın. Daha sonra kıydığınız maydanozları  iki buçuk su bardağı ispirtonun içine koyun. Daha sonra bu karışımı bir yada bir buçuk hafta kadar güneş gören bir yerde bekletin. Güneşte beklettikten sonra bu karışımı bir su bardağı su ile karıştırın ve mayasıl bölgesine sabah akşam olmak üzere günde iki defa yıkayın.

Huş Ağacı:  Huş ağacı katranı ile bir fincan vazelini karıştırıp merhem haline getirin. Elde ettiğiniz bu merhemi sabah akşam olacak şekilde günde iki defa mayasıl olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. 

Zeytinyağı: Zeytinyağı ile tunda karışımı mayasıl için çok etkilidir. Bir fincan zeytinyağı ile tundayı karıştırın. Bu karışı bir hafta güneş görecek bir yerde bekletin. Bekleme süresi  bittikten sonra  elde ettiğiniz karışım ile mayasıl bölgesini günde iki defa yıkayın. 

Havuç Yaprağı:  6-7 adet havuç yaprağını mikserden geçirin. Mikserden geçirdikten ezilen yaprakları mayasıl bölgesine  günde iki defa sürün. 

Isırgan Otu: Isırgan otu birçok rahatsızlık için bulunmaz bir nimettir. Bu rahatsızlıklardan biri de mayasıl rahatsızlığıdır. Mayasıl için  bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir yemek kaşığı ısırgan otunu atıp demlenmesi için bekleyin. 10-15 dakika demlenmesi için bekledikten sonra bu karışımı süzün.  Süzdükten sonra günde iki defa içebilirsiniz. 

Mayasıl Bitkisel ÇözümBallıbaba Tohumu: Mayasıl için ballıbaba tohumunu arpa unu ile kullanabilirsiniz. Öncelikle bir kahve fincanı kadar  ballıbaba tohumunu havanda döverek toz haline getirin. Daha sonra arpa unu ile karıştırın. Karışımı iyice yoğurun. Karışımı hamur haline getirmek için içerisine bir miktar su katın.  Hamur haline getirdiğiniz  bu karışımdan misket büyüklüğünde parçalar koparın. Bu parçalardan günde üç tane sabah, öğlen akşam olacak şekilde yutun. 
<]]> Mayasır Nasıl Geçer https://www.mayasil.gen.tr/mayasir-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 15:29:31 +0000 Mayasır Nasıl Geçer: Mayasır makat bölgesinin kaşınması hastalığıdır. Ve dayanılmaz düzeyde kaşıntıya sebep olur. Özellikle yaz aylarında artış gösteren mayasır hastalar için çekilmez bir duruma dönüşür. Bebekle Mayasır Nasıl Geçer: Mayasır makat bölgesinin kaşınması hastalığıdır. Ve dayanılmaz düzeyde kaşıntıya sebep olur. Özellikle yaz aylarında artış gösteren mayasır hastalar için çekilmez bir duruma dönüşür. Bebeklerde görülen pişiğe benzer fakat iyileşme süresi pişikten çok daha uzundur. Mayasırın belirtileri genel olarak geceleri artan kaşıntı, anüs civarında ıslaklık, kanama, bölgede kabalaşma ve sertlik, çamaşırı kirletecek düzeyde pis kokulu akıntı, ve küçük çatlaklar mayasırın belirtileridir. 

Mayasırın Nasıl Teşhis Edilir

Bu konuda tecrübeli cerrah muayenesinde %100 doğru teşhis konulur. Diğer tetik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz. Bu rahatsızlık erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Muayenede anüs çevresinde ki cildin kabalaştığı, hassaslaştığı, çok nemli olduğu, koktuğu ve çatlaklar meydana geldiği gözlenir. Teşhis sonucunda mayasır nasıl geçer hakkında tedavi yöntemlerine başlanır.

Mayasırın Sebepleri 

Aşırı şekilde temiz olmak sabun kullanımı cildi koruyan tabakayı yok eder. Fazla baharat kullanımıda mayasıra neden olur. Patlıcan, domates, çikolata tüketimi de neden olur. bazı kişilerin bu yiyecekleri tüketmeyi bıraktıklarında iyileştikleri gözlemlenmiştir. Fazla kiloda mayasıra neden nedeni ise bölge havalanmadığı içindir. Sıcak havada da mayasır artar. Kaşımakda mayasıra neden olur. Yetişkinlerde görülen pişik benzeri durumun tedavisi uzun sürer ve sebebinin mutlaka teşhis edilmesi gerekir. Sebep oratadan kaldırılmazsa tedavi edilse bile yeniden görülebilir. 

Mayasır Nasıl GeçerMayasırın Nasıl Geçer

Tedavinin uygulanması için doğru teşhisin koyulması ve nedeninin bulunması gerekir. Teşhis konulduktan sonra mayasırın nasıl geçeceği hakkında yöntem belirlenir.  Bu noktadan sonra tedavide cerrahi müdahaleye gerek olmayıp genelde kremlerle tedavi edilir. Bu tür tedavilerde özellikle kortizonun yan etkisinden uzak durulmalıdır. 

]]>
Ayakta Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/ayakta-mayasil.html Sun, 02 Dec 2018 12:24:24 +0000 Ayakta mayasıl, halk arasında mayasıl olarak bilinen egzama, derinin sulanması ile oluşan iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Tıpta Erythema pernio denilen mayasıl, genellikle kızarıklık ve kaşıntı ile ortaya çıkar ve vücudun Ayakta mayasıl, halk arasında mayasıl olarak bilinen egzama, derinin sulanması ile oluşan iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Tıpta Erythema pernio denilen mayasıl, genellikle kızarıklık ve kaşıntı ile ortaya çıkar ve vücudun hemen her yerinde çıkabilir. Çoğunlukla başparmak ve diğer parmaklarda görülen mayasıl, bazen kulak ve burun bölgesinde de meydana gelebilir. Ayakta mayasıl; morumsu, kırmızı şişlik ve kaşıntı ile kendini gösterir. Kanın terkibinin bozulması ile ilgili bir durumdur. Yani ilgili bölgede kan damarlarının genişlemesi sonrası meydana gelir. 

Ayakta mayasıl belirtileri:

Daha çok gençlerde görülen ayakta mayasıl; genellikle parmakların ve bilhassa. en küçük parmakların üst kısmında görülür. Tahrişin yaşandığı yerde cilt; yanar, kaşınır, morarır ve üzerinde ağrılı kabarcıklar belirir. Bu küçük kabarcıklar zaman içinde patlar ve geç iyileşen yaralara dönüşebilir.

Ayakta mayasıl nedenleri:

Çok yaygın bir cilt sorunu olan ayakta mayasıla neden olan en bilinen tetikleyici faktör, cildi tahriş eden maddelerdir. Mesela; yün, sabunlar ve temizleyiciler, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar gibi. Cildin kuruması yada bir şekilde hassas hale gelmesine sebep olan çevresel etkenler de ayakta mayasıla yol açabilir. Örneğin; uzun süre su ile temasta bulunmak, terleme ve o terin soğuması, aşırı sıcak veya soğuk, kurak iklim koşulları ve kış mevsiminin getirdiği düşük nem bu etkenler arasındadır. 

Ayakta MayasılAyakta mayasıl tedavisi:

Doktorlar ayakta mayasıla neyin neden olduğunu tam olarak bilmeseler de, herhangi bir mantar çeşitinin neden olmadığını bilmektedirler. Çoğunlukla bağışıklılık sistemindeki aksaklık ve hassas/kuru cilt kaynaklı olabileceği düşünülen mayasıl bazen sedef hastalığı ile de karıştırılabilir. Ayakta mayasıl; uygun tedavi ve ilaçlarla kontrol altında tutulabilir. Ancak zamanla tekrar ortaya çıkabilen ayakta mayasıl hastalığı için henüz kesin çözüm bulunamamıştır. Tehlike arz eden ciddi bir hastalık değildir ama kişiye rahatsızlık verebilir. Mayasıl olan bölgeyi kaşımamak ve tahriş edici maddelerden uzak durmak önerilir. İçeriğinde çinko ve kortizon bileşenleri bulunan deri merhemleri doktor önerisi ile kullanılabilir. Kaşıntıya karşı koymak mümkün olmayacağı için tırnakları temiz ve bakımlı tutmak vereceği tahribatı en aza indirmekte etkili olacaktır.
]]>
Mayasıl Kaşıntısı https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-kasintisi.html Mon, 03 Dec 2018 11:29:37 +0000 Mayasıl Kaşıntısı, Mayasıl kaşıntısı makat bölgesinde oluşan ve sinir bozucu bir durum olan sorunlardan biridir. Dönemsel olarak geçici olan mayasıl ihmal edildiği taktirde süreklilik kazabilir ya da farklı sorunlara yol aç Mayasıl Kaşıntısı, Mayasıl kaşıntısı makat bölgesinde oluşan ve sinir bozucu bir durum olan sorunlardan biridir. Dönemsel olarak geçici olan mayasıl ihmal edildiği taktirde süreklilik kazabilir ya da farklı sorunlara yol açabilir. Pek çok kişide görülmesi mümkündür. Genelde erkeklerde rastlanan bu hastalık çoğu zaman basur ile karıştırılmaktadır. Fakat basur daha çok şişme ve kanlı dışkıyla sonuçlanır. Oysa mayasılın en büyük belirtisi kaşıntı yapmasıdır. Mayasıl kaşıntı yapar ve gitgide artan şiddetine dayanmak çok zor olur. Bu rahatsızlığın farklı nedenleri olabilmektedir. 

Mayasıl Kaşıntısı Sebepleri
 • Makat bölgesinin iyi temizlenmemiş olması mayasıla neden olmaktadır. Makat bölgesinde oluşan bakteri ve mikroplar bir süre sonra bölgede kaşıntı ve yanmaya neden olduğu gibi kötü bir koku oluşmasına da sebep olurlar. 
 • Beslenme yetersizlikleri ve sağlıksız beslenme de çok önemlidir. Vücudun yeterli besin ögelerini alamaması ya da sürekli aynı besin ögesi içeren gıdaların tüketilmesi ne yazık ki mayasıl oluşumunun bir başka sebebidir.  
 • Vücudunuzda bulunan farklı hastalıkların habercisi olabilirler. 
 • Kıl köklerinin iltihaplanması ya da kıl dönmeleri de makatta mayasıla neden olabilmektedir.
 • İç çamaşırlarının pamuklu değil sentetik olması da mayasıla neden olmaktadır. 
 • Aynı şekilde çamaşır deterjanlarının iyi durulanmamış olması, başkasının kıyafetleriyle beraber atılan çamaşırların düşük derecede yıkanması, banyoda kullanlan temizlik malzemelerinin bireysel olmaması ya da hijyenik olmaması mayasıl kaşıntısı sebeplerinden bazılarıdır. 
 • Tüm bunlar dışında mayasıl kendiliğinden terleme, stres ya da farklı bir sebeple de ortaya çıkabilir. Mayasıl kalıcı olup  sürekli yayılabileceği gibi geçici de olabilir. 
Mayasıl KaşıntısıMayasıl Kaşıntısı Nasıl Geçirilir
 • Beslenme çok önemlidir. Özellikle mayasılı tetikleyici gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. Alkol, kola ve diğer gazlı içecekler, kafein tüketimi bunların başında gelir. Bu gibi gıdalar yerine çorbalar ve tahılların ağırlıklı olması beslenmede daha yararlı olacaktır. Lifli ve sulu gıdalar sindirim ve boşaltımı kolaylaştırarak mayasıl için de yatıştırıcı etki sağlar. 
 • Mayasıl kaşıntısı ne kadar şiddetli olursa olsun kaşımamaya çalışın. Kaşıyarak sadece mikropları oradan oraya yaşarsınız. Bolca krem sürmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bir doktora giderek ilaç tedavisine başlamalısınız. 
 • Doktorunuz da belirtecektir fakat şimdiden söylemekte fayda var. Sabun, duş jeli gibi maddeler kullanmayınız. Makat bölgesini yıkadıktan sonra yumuşak bir  havlu ya da peçeteyle iyice kurulayın. Hatta saç kurutma makineleriyle de bunu yapabilirsiniz. Çünkü bakteriler ve virüsler nemli ortamda daha fazla çoğalır. 
]]>
Mayasıl Otu https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-otu.html Mon, 03 Dec 2018 20:27:30 +0000 Mayasıl Otu, Ballı babagillerden olan bitkidir. Bir diğer adlarıyla egzama otu, yüksük otu ve arı kovanı olarak da bilinir. Ülkemizde hemen hemen her yerde yetiştirilebilse de genelde kıraç bölgelerde yetişmeyi daha çok s Mayasıl Otu, Ballı babagillerden olan bitkidir. Bir diğer adlarıyla egzama otu, yüksük otu ve arı kovanı olarak da bilinir. Ülkemizde hemen hemen her yerde yetiştirilebilse de genelde kıraç bölgelerde yetişmeyi daha çok sever. Bu bitkinin yaklaşık olarak 50'ye yakın türü bulunur. Bunlar genelde tek yıllık ve çok yıllık olarak yetişir. Ana vatanı Avrupa, Asya ve Afrika olmasına rağmen iki türü güneydoğu Avustralya'da da bulunur. Dik olarak büyüme göster ve yaklaşık olarak 10 yada 20 cm boya sahiptir. Üzeri beyaz tüylerle kaplıdır. Mayasıl otu çiçekli bir bitkidir ve çiçekleri de yine aynı şekilde beyaz renktedir. Genellikle mayıs ve haziran aylarında çiçek açar. Güneş ışınları çiçek renklerine etki ederek çiçeklerin renginin bronza dönmesine neden olur. Yaprak kenarları yaprağın altına doğru kıvrıktır. Yapraklar karşılıklı olarak dizilmiş şekilde ve 5 ile10 cm boyundadır. Mayasıl otunun içeriğinde %2 ile %4 arasındaki bir oranında şeker, C ve K vitaminleri, glikozid ve uçan yağlar bulunur. Mayasıl otu ilkbaharda ya da sonbaharda kökleri sökülerek toplanır. Toplanan bitkiler iyice yıkanarak tek tek temizlenir. Daha sonra keskin bir bıçak yardımıyla boylamasına kesilerek iplerde kurutulur. Kurutma işlemi için mutlaka hava alan alanlar tercih edilmelidir. 

Mayasıl OtuMayasıl Otunun Faydaları

Mayasıl otu oldukça şifalı bir bitkidir. Bu nedenle vücut sağlığına birçok faydası vardır. Genelde mayasıl otu çiçekleriyle birlikte çay şeklinde kaynamış suda demlenerek yada haricen kullanılır. Bir diğer adı egzama otu olmasından da anlaşılacağı gibi vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan egzamaya karşı oldukça faydalıdır. Vücuda kuvvet verir ve bedenin güç kazanmasını sağlar. Mideye iyi gelir. Mide rahatsızlıklarını giderirken mide spazmı oluşumunu engeller. Gaz söktürücü özelliği vardır. Düzenli kullanım sonucu kandaki şeker oranını düşürücü etkisi nedeniyle uzmanlar tarafından şeker hastalarına tavsiye edilir. Yüksek tansiyonu düşürür. Göğsü yumuşatma ve üst solunum yollarını temizleme etkisi sayesinde balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Bunun için mayasıl otu 1 bardak suda kaynatılır ve süzülür. Daha sonra bir pamuk yardımıyla yara, kesik ve iltihaplı yaralara uygulanır. Ayrıca kesik yaralar için kan durdurucu özelliklere de sahiptir. Damarları ve dokuları büzme etkisiyle vücudun içinde veya dışında oluşan  kanamaları kolaylıkla durdurur. Ateşi düşürücü ve ağrı kesici özelliği vardır. Ağız içinde oluşan yaralar için de birebirdir. Bunun için mayasıl otu kaynatıldıktan sonra süzülür ve ağızda gargara yapılır. Sinirleri uyarır. İshal ve  basur tedavisinde sıkça kullanılır. Özellikle basur tedavisinde oldukça başarılıdır. Basur tedavisi için bir yemek kaşığı mayasıl otu bir kabın içinde bir su bardağı bal ile iyice karıştırılır. tercihe göre bal yerine pekmez de tercih edilebilir. Bu karışımdan sabahları aç karnına ve akşamları yemekten önce olmak üzere günde iki kez bir tatlı kaşığı kadar tüketilir. Düzenli olarak yaklaşık 10 gün boyunca kullanımına devam edilir. İshal için ise mayasıl otu kaynatılıp süzüldükten sonra bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek sabah akşam bir fincan tüketilir. 

]]>
Hamilelikte Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/hamilelikte-mayasil.html Tue, 04 Dec 2018 15:25:48 +0000 Hamilelikte Mayasıl, Hamilelik süreci anne adayları için çok zor geçmektedir. Vücut yapısında ve hormonlarda meydana gelen değişimler anne adayları etkilemekte ve günlük rutin yaşamlarını değiştirmektedir. Hamilelik süreci Hamilelikte Mayasıl, Hamilelik süreci anne adayları için çok zor geçmektedir. Vücut yapısında ve hormonlarda meydana gelen değişimler anne adayları etkilemekte ve günlük rutin yaşamlarını değiştirmektedir. Hamilelik sürecinde bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmakta ya da var olan rahatsızlıkların şiddeti artmaktadır. Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı rahatsızlıkların başında mayasıl rahatsızlığı gelmektedir. Hamilelikte döneminde birçok anne adayı bu sorunla karşılaşmaktadır. Hamilelikte mayasıl, makat bölgesinde bulunan toplardamarların işlevini yerine getirememesinden kaynaklanan bir durumdur. Hamilelikte yaşanan mayasılın nedeni genellikle kabızlıktır. Hamilelikte mayasıl oluşabileceği gibi daha önceden var olan mayasıl rahatsızlığının şiddeti de artabilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında mayasıl görülme sıklığı yüksektir. Hamilelerde mayasıl oluşumu şu şekilde gerçekleşir;  
Hamilelik döneminde kan basınca artma meydana gelir Bu artış uterusta büyümeye neden olur. Uterusta meydana gelen bu büyüme ana damarlara baskı yapar. Artan basınç ile birlikte akım yavaşlar. Akımın yavaşlaması ile birlikte yüzeye yakın damarlarda varisleşme meydana gelir.  Hamilelik de progesteron hormonunun artması ile birlikte bu hormon düz kasların gevşemesine neden olur. Bu durum varisleşme artırır.  Bu durum bacaklarda, makatta ve vulvada bölgelerinde varis oluşumuna neden olur. Ayrıca hamilelik döneminde hem anne adayının kilo alması hem de bebeğin büyümesi  vücudun alt kısmındaki toplardamarlara baskı yapar. Bu baskının artması ile birlikte damarlarda göllenme oluşur ve bu durumda hamilelikte mayasıl oluşumuna neden olur. 
Hamilelik döneminde birçok vücut fonksiyonu değişir. Bu dönemde bağırsaklar yavaş çalışmaya başlar ve çalışma hızı büyük bir yavaşlama görülür. Hamilelik döneminde bağırsaklarda meydana gelen bu yavaşlama kabızlığı neden olur.  Uzun süre yaşanan kabızlık da hamilelik döneminde mayasıl oluşmasını tetikler.  Hamilelik döneminde kabızlık yaşanmasının nedeni  östrojen hormonunun artmasından ve bebeğin kütle olarak büyümesiyle birlikte bağırsaklara uyguladığı baskıdan kaynaklanmaktadır.  Bu baskıdan dolayı makat bölgesinde çatlaklar oluşur. Ve bu çatlaklar zaman zaman kanamaya neden olur.  Hamilelikte mayasıl rahatsızlığının en belirgin şikayeti dışkılamada görülür. 

Hamilelikte MayasılHamilelikte Mayasıl Tedavisi,

Hamilelikte mayasıl rahatsızlığı yaşayan annelerin çok dikkatli olması gerekir. Gerekli önlemeleri alarak mayasıl ilerlemesine engel olmalıdır. Hamilelik dönemin de yaşanan rahatsızlıkların tedavisi diğer dönemlere göre zor olmaktadır. Çünkü bu dönemde anne adayları her ilacı kullanamamaktadır. Bu nedenle anne adaylarının uzman bir doktora başvurmaları ve günlük hayatta yediklerine ve beslenme şekillerine dikkat etmeleri gerekir. 

Hamilelikte mayasıl rahatsızlığı için şu tedavi yöntemleri önerilebilir; 

Ağrı Kesici Krem ve Haplar:  Hamilelik döneminde ilaç kullanımı sınırlı olduğu için kremler önerilebilir. Doktor tavsiyesi üzerine eczaneden alınan ağrı kesici kremler mayasıl tedavisi için kullanılabilir. Ağrı kesici kremlerin yanı sıra bebeğe zarar vermeyecek düşük dozdaki ağrı kesiciler de kullanılabilir. Tabi bu ağrı kesiciler yine doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Özellikle anne adayları lokal anestezik madde içeren kremleri rahatlıkla kullanabilirler. 

Kortikosteroid İçermeyen Pomad ve Fitiller: Hamilelik döneminde doktor tavsiyesi üzerine fitil ve kremler kullanılabilir. Önerilen fitiller mayasıl oluşumunu engeller ve oluşan ödemin atılmasını sağlar.

Dışkı Yumuşatıcı İlaçlar: Hamilelik döneminde kabızlık çok yaşanmaktadır. Yaşanan kabızlık sonucu mayasıl oluşumu artmaktadır. Bu nedenle anne adayları doktor tavsiyesi üzer]]> İç Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/ic-mayasil.html Wed, 05 Dec 2018 12:07:58 +0000 İç mayasıl, Makat bölgesinde kaşıntı belirtileri olan hastalığa iç mayasıl denir. İç mayasıl yaz aylarında ve erkeklerde daha sık görülür. Mayasıl bebeklerde görülen pişiğe benzer bir durumdur. İç mayasıl tedavisi m İç mayasıl, Makat bölgesinde kaşıntı belirtileri olan hastalığa iç mayasıl denir. İç mayasıl yaz aylarında ve erkeklerde daha sık görülür. Mayasıl bebeklerde görülen pişiğe benzer bir durumdur. İç mayasıl tedavisi mümkündür lakin uzun sürer ve zahmetlidir. İç mayasıl belirtileri şunlardır:
 • Makatta kaşıntı,
 • Az miktarda kanama,
 • Anüs ve civarında ıslaklık,
 • Cildin o bölgesinde sertlik,
 • Makatta dışarı sarkan memeler olması,
 • Akıntıya benzer pis kokulu çamaşırı kirletecek düzeyde akıntı,
 • Tahrişe bağlı ağrı,
 • Yapısal değişiklik,
 • Cilt elastikiyetinin azalmasına bağlı küçük çatlaklar.
Yukarıda saydığımız bu belirtilerle karşılaştığınızda bu konuda tecrübeli cerrahın muayenesiyle %100 doğru tanıkolunur. Bu sebepten vakit kaybetmeden uzmana görünüp tedavinizi yaptırmakta fayda vardır.  

İç mayasıl sebepleri:
 • Sıkça sabun kıllanmak cildi koruyan tabakayı yok edeceği için her şeyin fazlası zarardır.
 • Yemeklerde çok sık baharat tüketimi özellik lede kara biber iç mayasıl tetikler.
 • Domates patlıcan ve çikolatada bazen bazı kişilerde iç mayasıla sebep olabilmektedir.
 • Kişinin fazla kilolu olması o bölgenin yeterince hava almadığı için nem oranı artar ve iç mayasıla sebep olabilir. 
 • Sıcak hava terlemeyi artıracağı için bölge havasız kalacaktır ve iç mayasıla sebebiyet verebilir. 
 • Fazla oturmakta bölgenin hava almasını önleyeceği için iç mayasıl sebeplerinden olabilir.
 • Kaşıntı, tahriş artıracağı için elinizden kadar o bölgeyi kaşımayın. Siz kaşıdıkça tahriş artar, tahriş arttıkça kaşıntı fazlalaşır.
 • Temiz olmayan iç çamaşırları veya sentetik olup hava almayan iç çamaşırları sentetik kadın bağları iç mayasılı tetikleyen sebeplerdendir.
İç Mayasılİç mayasıl tedavisi, Yukarıda saydığımız sebepler öncelikle ortadan kaldırılmalıdır. Bu sebepler ortadan kalktıkça şikayetlerde kısmen azalır. Doktorunuzun tavsiye ettiği merhemler mayasıl şikayetlerinizi ilk etapta geçirebilir. Lakin bu merhemler kısa süre kullanılıp bırakılmalıdır. Aksi takdirde cildin kortizon yapısını bozabilir. Uzun süreli bir rahatlama için sebepleri hayatınızdan çıkarın ve kaliteli bir yaşam sürün. 
]]>
Kadınlarda Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/kadinlarda-mayasil.html Wed, 05 Dec 2018 22:04:10 +0000 Kadınlarda mayasıl, Kadınlarda mayasıl basit bir problem olacağı gibi ciddi hastalıklarında belirtisi olabilir. Kadınlarda mayasıl makat bölgesinde ise çoğu zaman basur ile karıştırılır. Kadınlarda hijyen eksikliği ve besl Kadınlarda mayasıl, Kadınlarda mayasıl basit bir problem olacağı gibi ciddi hastalıklarında belirtisi olabilir. Kadınlarda mayasıl makat bölgesinde ise çoğu zaman basur ile karıştırılır. Kadınlarda hijyen eksikliği ve beslenme faktörü mayasıl oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Mayasıl özellikle yaz aylarında kendini daha çok belli eden bir hastalıktır. Mayasıl hastalığından kurtulmak çok kolaydır. Mayasıl hastalığında doktor teşhisi çok önemlidir. Belirtileri doktora anlatmak mayasıl teşhisi konulması için yeterli olur. Mayasıl hastalığında kaşıntı dayanılmaz derecelere ulaşmaktadır. Kadınlarda mayasıl bebeklerde pişik gibidir. Mayasıl hastalığının görünümü pişik yaraları gibi kızarık ve tahriş olmuş durumdadır. Mayasıl hastalığında en çok doktor tavsiyesi sonrasında pruzon adında bir ilaç iyi gelmektedir. Pruzon bitkisel bir ürün olarak var sayılabilir. Kaşıntı problemine anında etki eder ve rahatlamanıza yardımcı olur. Mayasıl bölgeleri kimi zaman kişi tarafından kanayıncaya kadar kaşımaktadır. Fakat bu durum sorunlu bölgenin iyileşmesi yerine iyice cildin tahriş olup kanamasına ve koruyucu tabakanın ortadan kalkmasına sebep olur.

Kadınlarda MayasılKadınlarda mayasıla sebep olan unsurlar:
 • Aşırı temizlik: Bazı kadınlarda temizlik konusunda çok hassas oldukları için temizlik ürünü olduğundan fazla kullanırlar. Kimyasal olan bu ürünler sıkça kullanıldıkça cildi korumakla görevli deri yüzeyindeki tabaka yok olur ve bu durum ciltte tahriş ve kaşınmalara sebep olur. Ciltte mayasıl oluşumuna sebep olabilir.
 • Beslenme alışkanlıkları: Beslenme alışkanlıkları çoğu zaman kadınlardaki makat bölgesinde oluşan mayasıl için önem arz etmektedir. Domates, patlıcan ve çikolata gibi yiyecekler makat bölgesinde mayasıla sebep olmaktadır.
 • Cildin ıslak ve nemli olması: Cildin devamlı nemli olması ve tuvalet ihtiyacı karşılandıktan sonra yeteri kadar temiz bir temizlik uygulanmaması ve o bölgenin kurulanmaması mayasıl nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Dar kıyafetler: Dar kıyafetler kişide terleme ve neme sebep olur. Terleme ve nemlenen bölgenin hava almamasında da büyük rol oynar. Bundan ötürü dar kıyafetler mayasıl oluşumunu tetikleyebilir.
 • Şişmanlık: Fazla kilo vücudun hava almamasını ve çokça terlemesine sebep olmaktadır. Bunun için fazla kilo problemi olan kadınlar kilo vermeye çalışmalı yada ferah hava alan giysiler tercih etmelidir.
 • Sıcak hava: Yine ter ve neme sebep olan faktörlerden biridir sıcak hava. Kadınlarda mayasıl oluşumunun sebepleri arasında yer almaktadır. Sıcak havalarda sık sık ılık duş almak vücudu rahatlatacaktır.
 • Fazla oturmak: Fazla oturmak makat bölgesinde mayasıla sebep olmaktadır. Hareketsiz kalan vücut ve makat bölgesinin hareketsiz, havasız ve devamlı baskı görmesi sonucunda mayasıl riski taşımaktadır.
 • Baharat tüketimi: Baharat tüketimi mayasıl olan kişilere asla tavsiye edilmez. Mayasıl rahatsızlığı olan kişi baharattan her daim uzak durmalıdır.
Kadınlarda mayasıl belirtileri:
 • Sorunlu bölgede aşırı devamlı ve dayanılamayacak derecede kaşıntı hissetmek
 • Sorunlu bölgede kaşıntı kızarıklık ve tahriş sebebiyle oluşan ciltte sertleşme
 • Sorunlu bölge anüs ise anüste kötü kokulu bir akıntı gelir. Bu gibi durumlarda doktora başvurup tedavisi çok kolay olan mayasıldan bir an önce kurtulabilirsiniz.
Kadınlarda mayasıl tedavisi:
 • Lazer tedavisi: Sadece 5-10 dk kadar kısa süren bir tedavi şeklidir. Aynı gün taburcu olabilirsiniz.
 • Mayasıl kremleri: Mayasıl kremleri ilerlememiş mayasıl için tedavi edicidir. Pruzon mayasıl tedavisinde kullanılan olumlu sonuçlar veren bir kremdir.
 • Fitil tedavisi: Vücudunuzda bulunan mayasıl derecesine göre doktor ilaçlar yazar bunlardan biride mayasıl fitilleridir.
 • R]]> Mayasıl Nasıl Geçer https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 23:09:29 +0000 Mayasıl Nasıl Geçer, Mayasıl genellikle tıpta hemoroid adı verilen ve halk arasında basur olarak bilinen hastalıkla karıştırılmakla birlikte bu hastalığa oldukça benzerlik göstermektedir. Mayasıl hastalığının hemoroid ya Mayasıl Nasıl Geçer, Mayasıl genellikle tıpta hemoroid adı verilen ve halk arasında basur olarak bilinen hastalıkla karıştırılmakla birlikte bu hastalığa oldukça benzerlik göstermektedir. Mayasıl hastalığının hemoroid ya da basur hastalığından farkı ise makat ve çevresinde oluşan cilt rahatsızlıklarına verilen genel ad olmasıdır. Bunun yanı sıra hemoroid hastalığı kadar korkulacak bir yönü bulunmamaktadır. Tıp literatüründe bilinen adı Anal Dermatit olarak geçen mayasıl hastalığı genellikle erkeklerde sık sık rastlanılan bayanlarda ise pek görülmeyen bir hastalık türüdür. Özellikle yaz aylarında sık sık meydana gelen bu rahatsızlık türünün teşhis edilmesi oldukça kolaydır. Mayasıla neden olan bir takım belirtiler tespit edildikten sonra bu hastalığın tespit edilmesi oldukça basittir. Hatta kişi kendisi bile bu hastalığı rahatlıkla anlayabilir. 

  Mayasıl rahatsızlığı bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla yaşanan pişik rahatsızlığına benzerlik göstermektedir. Bu rahatsızlık özellikle kilosu fazla olan bireylerde sık sık rastlanılmaktadır. Mayasılın tedavi edilmesi oldukça kolaydır. Mayasılı yok etmek adına birçok yöntem bulunmaktadır. Bir takım ilaçlar ve kremler sayesinde rahatlıkla bu hastalıktan kurtulmanız mümkündür. Tabi burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise bu ilaçları doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanmaktadır.

  Mayasıl Nasıl Geçer

  Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra yani mayasıl belirtilerinden yola çıkarak teşhis konulduktan sonra mayasıl nasıl geçer bu olayı araştırmamız gerekecektir. Bunun için bir takım yöntemler ve uygulamaları kesinlikle aksatmadan yapmanız gerekir. İlk olarak yapmanız gereken şey çok fazla sabun kullanımını terk etmektir. Çünkü aşırı sabun kullanımı cildinizde yer alan koruyucu tabakaya zarar vermekte ve kolay bir şekilde tahriş olmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra giymiş olduğunuz elbiselere dikkat etmeniz gerekmektedir. Giymiş olduğunuz kıyafetler havadar olması gerekir. Kesinlikle dar ve sıkı olan iç çamaşırı ya da kıyafetlerden uzak durmanız gerekir. Bu durum makat ve çevresine zarar vermektedir. Bunun ile birlikte uzun süreli olarak bir yerlerde oturmak da olumsuz etki yapmaktadır. Bu durum kalça ve çevresinde terleme ve neme sebep olmaktadır. Özellikle işi gereği sürekli oturmak zorunda olan bireyler ( mesela memurlar gibi) bu konuya dikkat etmeleri gerekir. Açık havada yapılacak olan yürüyüş ve sporlar oldukça etkili olacaktır.

  Kuru Kayısı Etkisi: Mayasıl hastalığını ortadan kaldırmak adına bir takım yöntemleri bilmemiz gerekir. Bu yöntemlerden bir tanesi de kuru kayısı tüketimi etkisidir. Mayasılı ortadan kaldırmak için oldukça etkili olan bu yöntemi kullanmanız halinde faydasını göreceksiniz. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey bir bardak suyun içerisine bir kuyu kayısıyı atarak kayısımızın iki ya da üç saat boyunca şişmesini bekleyin. Sonrasında ise suyun içinde şişmiş halde olan kayısıyı tüketip suyunu da içmeniz gerekir. Bu yöntemi sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulamanız gerekir. Bu yöntem sayesinde mayasıla karşı etkisi oldukça yüksek olup sık sık denemenizde fayda vardır. Ancak kullanacağınız kayısının özellikle de gün kurusu adı verilen siyah renkteki kayısı türü olması çok daha etkili olacaktır.

  Acı Biberden Uzak Durmak: Mayasılın ortaya çıkma sebeplerinden birisi de acı biber tüketimidir. Aşırı acı biber tüketimi sonrasında makat ve çevresinde dışkı atımı sırasında ağrı ve acılar meydana gelmektedir. Bu durum hem hemoroid hastalığına ve hem de mayasılın oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden acı biber tüketimi konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir. Acı biber tüketimini azaltmak ya da tamamı ile ortadan kaldırmak mayasıl hastalığını yok etmek adına oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sayede hastalık yavaş yavaş etkisini azaltacaktır.

  Mayasıl Nasıl Geçer Erkeklerde Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/erkeklerde-mayasil.html Thu, 06 Dec 2018 16:10:30 +0000 Erkeklerde Mayasıl, Mayasıl (literatüründeki adı anal dermatit) makat bölgesinde meydana gelen problemlerden birisi olup yetişkinler ve özellikle de erkeklerde sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlık türüdür. Bu mayasıl has Erkeklerde Mayasıl, Mayasıl (literatüründeki adı anal dermatit) makat bölgesinde meydana gelen problemlerden birisi olup yetişkinler ve özellikle de erkeklerde sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlık türüdür. Bu mayasıl hastalığı aynı zamanda ilerleyen yaşlarda erkeklerin başına gelebileceği gibi çok az da olsa bayanlarda da oluşmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle kilo bakımından fazlası olan bireylerde de görülme riski oldukça fazladır. Mayasıl makat bölgesinde meydana gelen kaşıntı duyma halidir. Bu rahatsızlığın görülmesi ile birlikte hastada sürekli olarak makat ve çevresinde kaşınmalar ve beraberinde kızarıklıklar meydana gelmektedir.

  Mayasıl Rahatsızlığı İle Benzer Hastalıklar

  Makat ve çevresinde birçok hastalık türü yaşanması mümkündür. Bunlar arasında Anal Fissur, Kıl Dönmesi ya da Basur (hemoroid) gibi birçok hastalığın meydana gelmesinin yanı sıra Mayasıl rahatsızlığı da oluşması muhtemeldir. Bu rahatsızlık türlerine ek olarak mayasılın görülme ihtimali de oldukça yüksektir. Örneğin aşırı derecede acı biber tüketen bir bireyin ilerleyen zamanlarda basur hastalığına yakalanma riski oldukça yüksek olmasının yanı sıra mayasıl olma durumu da oldukça kolaydır. Çünkü aşırı acı tüketimi tuvalet esnasında kendini gösterip bireye aşırı acı çektirmektedir. Kısacası mayasıl rahatsızlığı aynı zamanda makat çevresinde diğer hastalıklarında meydana gelmesinde sebep olan olumsuz bir durumdur. Ancak bu rahatsızlığı gözümüzde fazlaca büyütmemek gerekir. Çünkü bu hastalığın ciddi sebepleri olduğu gibi çok kolay bir şekilde geçmesine yarayan yanları da mevcuttur.

  Erkeklerde Mayasıl Riski

  Erkeklerde Mayasılın ortaya çıkma riski kadınlara oranla oldukça yüksektir. Bunun temel sebebi ise kadın vücut yapısının esnekliğinden kaynaklanmaktadır. Erkeklerin makat ve anal bölgesinde meydana gelen hastalıkların kadınlara oranlar daha fazla olmasının sebebi kaslı yapılarında da kaynaklanmaktadır. Kadınlarda ekseriyetle yağ yapıları mevcut iken erkeklerde bulunan kas yapısı yağ yapısından daha fazla olması sebebi ile bu rahatsızlıklardan etkilenmeleri daha kolay gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra aşırı acı tüketimi erkeklerde daha fazla olması sebebi ile daha sık rastlandığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kadınların hassas yapıları gereği bu tür rahatsızlıkları daha kolay atlattığı ve anal ve çevresine karşı almış olduğu tedbirlerden ötürü daha az görülmektedir. Kadınlarda meydana gelen adet dönemi sürecinde, öncesinde ve sonrasında anal ve makat bölgesi temizliği daha sık yapılması sebebi ile hastalığa daha az rastlanmaktadır.

  Erkeklerde de özellikle yetişkinlerde sık sık görülen bu rahatsızlık genelde 20 yaşından itibaren başlamaktadır. Önlem alınmadığı taktirde ise yaşlanıncaya kadar bu rahatsızlık kendini göstermesi mümkündür. Burada dikkat etmemiz gereken ilk şey sağlımıza dikkat etmemiz ve dengeli bir biçimde beslenmemiz gerektiğidir. Özellikle kilo bakımından etkili olan mayasıl rahatsızlığı kilosu fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir. Bu yüzden de erkeklerin kilolar konusunda dikkatli davranması gerekir. Aksi halde mayasıl hastalığına yakalanma ihtimali daha artar.

  Erkeklerde Mayasıl

  Mayasıl İçin Alınacak Tedbirler Ve Tedavi Yöntemleri

  Mayasılı ortadan tam anlamıyla yok etmek için bir takım tedbirler almak gerekir. Bunun için de mayasılın tedavi yöntemleri iyi bilmemiz gerekir. Bazı hususlara dikkat etmek etkili olacaktır. Özellikle bu rahatsızlıktan şikayetçi olan hastaların beslenme konusunda bir takım tedbirleri alması şarttır. İyi bir diyetisyene danışıp neler yiyip neler yiyemeyeceğini tespit etmesi oldukça önemlidir. Hastanın yediği yiyecekler bu hastalığın ortaya çıkmasında oldukça etkilidir. Kişi eğer aşırı baharatlı yiyecekler tüketiyorsa eğer bu hastalık çok kolay bir şekilde kendini göstermektedir. Bu yüzden de baharatlı yiyeceklerden ve özellikle de acıdan uzak]]> Mayasıl Kremi https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-kremi.html Fri, 07 Dec 2018 11:43:22 +0000 Mayasıl kremi ile ilgili açıklama yapmadan önce yanlış bir yaklaşım olmaması için mayasılın ne olduğunu tarif etmek gerekir. Makat kaşıntısı dendiğinde ilk akla gelen mayasıl rahatsızlığıdır ve bezdirici kaşı Mayasıl kremi ile ilgili açıklama yapmadan önce yanlış bir yaklaşım olmaması için mayasılın ne olduğunu tarif etmek gerekir. Makat kaşıntısı dendiğinde ilk akla gelen mayasıl rahatsızlığıdır ve bezdirici kaşıntıların neredeyse % 90 dan fazlası mayasıl, diğer sebepler ise kıl kurdu, anal fissür ve hemoroidler oluşturur. Anal dermatit te denilir ve daha çok yaz aylarında hastayı bezdirecek kadar sıkıntı verebilir.


  Mayasıl Neden Olur

  Anal bölgede kaşınma, ıslaklık düzeyinde nem, hafif kanama, ciltte sertleşme ve kalınlaşma, meme görünümü, akıntıya benzer salgı, pis koku, tahrişe bağlı hafif ağrı, çatlaklar oluşturur.

  Mayasıl rahatsızlığı nasıl anlaşılır

  Hastanın anlattıkları ve elle muayeneyle teşhis konur, diğer tetkik ve araştırmaların anlamlı faydası olmaz. Erkeklerde daha sık görülür. Muayenede makat çevresindeki cildin sertleştiği, hassaslaştığı, bölgenin çok nemli olması, koku yaptığı ve çatlaklar olduğu gözlenir, iltihaba benzer cilt salgısı ve bunun iç çamaşırda yaptığı kirlenme tespit edilir.

  Mayasıl hangi sebeplerden olur

  Tedavide asıl önemli olan nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü neden ortadan kaldırılmadığı sürece mayasıl kremleri ile tedavi edilse de hastalık yeniden ortaya çıkar mayasılın kesin tedavisi için temel nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Sebepler görülme sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir.

  • Titizlik yani bölgenin çok fazla temizlenmesi, özellikle kimyasal ürünler kullanımı,
  • Yoğun baharatlı yiyecekler yemek,
  • Turşu, domates gibi alerjik özellikli yiyecekler yemek,
  • Şişmanlığa bağlı olarak bölgenin hava alması azalır ve nem oranı artar,
  • Fazla terleme
  • Hareketsizlik, fazla oturmak bölgenin hava almasını engeller,
  • Kaşıntı, bölgenin aşırı kaşınmasından dolayı tahriş olması,
  • Sentetik iç çamaşırları giymek,
  • Yüzeyi sentetik kadın pedleri kullanmak,
  • Anal ilişkide kullanılan kayganlaştırıcılardır.

  Mayasıl ameliyatı

  Cerrahi müdahale ile tedavi edilen bir hastalık değildir. Geçtiğimiz yıllarda ağır vakalarda o bölgedeki cildin alınması şeklinde ameliyatlar uygulanmıştır ancak tekrar sık görüldüğü için artık bu uygulama yapılmamaktadır.

  Mayasıl KremiMayasıl Kremi

  Daha önce kortizon içeren merhemler kullanılmaktaydı ancak kortizonların ciltte yaptığı problemler nedeniyle kortizon kullanımı giderek azalmış ve yerini yan etkisi olmayan bitkisel kortizon içeren ilaçlara bırakmıştır. Kortizon kullanımı 3-4 günle sınırlı tutulmalıdır yoksa ciltte yaptığı zararlar ile yeniden kaşıntı oluşturabilir.

  Mayasıl kremi bitkisel içerik olarak bilinen en iyi fitosteroid meyan kökü extractı içermelidir. Buna ilave olarak tabaka oluşturan maddeler ve mikrop ve mantar öldürücü TTO içermesi etkinliğini artırır. Mayasıl rahatsızlığı tedavi edilebilir bir hastalıktır, öncelikle neden ortadan kaldırılmalı ve mayasıl için tedavi amaçlı mayasıl kremi kullanılmalıdır.

  ]]> Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/mayasil.html Sat, 08 Dec 2018 05:58:48 +0000 Mayasıl, diğer adıyla anal dermatit ülkemizde daha çok basur sıkıntısı ile karıştırılmaktadır. Bu hastalığın aslında hemoroid yani basur ile hiçbir alakası yoktur. Anal dermatitte genellikle anal bölgesinde aşırı kaşı Mayasıl
  , diğer adıyla anal dermatit ülkemizde daha çok basur sıkıntısı ile karıştırılmaktadır. Bu hastalığın aslında hemoroid yani basur ile hiçbir alakası yoktur. Anal dermatitte genellikle anal bölgesinde aşırı kaşıntı görülmektedir. Bu kaşıntı yetişkin insanlarda çok büyük bir problem haline gelmiştir. Çok önemsenmese de çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Anal dermatitin ortaya çıkma sebebinde genel olarak kişinin yaptığı ihmaller ve gerçekleştirdiği hatalar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında beslenme hijyen gibi bazı faktörler de ön plana çıkabilmektedir. Hijyen konusunda aşırı temizlik de anal dermatite neden olabilmektedir. Nedeni şudur ki bazı insanlar dışkılama işlevinden sonra makat kısmını sabun ile temizlemektedir. Sabun gibi kimyasal ürünler de makatta çok sık kullanıldığında, o bölgede cildi korumakla görevli olan bir tabakanın yok olmasına yol açar. Bu durumun belirtisi ilk olarak kaşıntı ile ortaya çıkar ve cildi riskli bir hale getirir. Beslenme olarak da özellikle yenilen baharatlı yiyecekler anal dermatite neden olmaktadır. Baharatlar olarak kimyon, pul biber, karabiber gibi örnekler verilebilir. Bu baharatların yanında kızartma, patlıcan, domates, çikolata gibi yiyecekler de anal dermatiti tetikleyebilmektedir. Hijyen ve beslenme gibi etkenlerden başka kişinin tuvalet ihtiyacını karşılamasından sonra makat bölgesini yeterli miktarda temiz bırakmaması veya ıslak, nemli bırakmasından sonra da anal dermatit görülebilmektedir. Dar kıyafetler ve özellikle dar pantolonlar da cildin hava alamaması yüzünden anal dermatite sebep olabilir. Bu faktörlerin yanında fazla kilolu olan insanlarda da görülebilir. Bu insanlarda makat bölgesi fazla hava almayabilir. Bu yüzden havadar ve  Bu hastalık özellikle yaz aylarında ortaya çıkar ve kurtulması oldukça kolaydır. Ayrıca her makat bölgesinde kaşıntı da anal dermatit değildir. Bu makat bölgesinde yaşanan sorunun anal dermatit olup olmadığını anlamak için bir uzmana muayene olmak gereklidir. Uzman olarak alanında gerçekten başarılı olan ve makat hastalıkları cerrahisi birine muayene olmak daha mantıklıdır. Genel olarak hastanın söylediği belirtiler ile hastalığın anal dermatit olup olmadığı ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında kıl kurdu gibi bir hastalık da olabileceğinden, hastaya bir tahlil yapılmalıdır. 

  Mayasıl Belirtileri: Öncelikle tekrardan belirtmek gerekirse anal dermatit olup olmadığını anlayabilmek için bir doktor muayenesinden geçilmelidir. Çünkü bu anal dermatit adı verilen hastalık birçok hastalıkla karıştırılmabilmektedir. Öncelikle ortaya çıkan ilk belirtileri arasında kaşıntı vardır. Bu kaşıntı ilk başta çok şiddetli olmasa da sonradan çok şiddetli haller alabilmektedir. Bu çok şiddetli kaşıntılar kişiyi günlük yaşantısında ciddi derecede rahatsız edebilmektedir. Bu tür kaşıntılara kişinin verdiği kaşıma tepkimeleri sonucunda kanamalar da eşlik edebilir. Bu gayet fizyolojik bir durumdur. Bunun yanında ortaya çıkan bir diğer belirti de iç çamaşırda ortaya çıkan kötü kokulardır. Bu koku dışkı kokusundan daha farklıdır. Ayrıca iç çamaşırında ıslaklıklar görülebilmektedir. Bu makat akıntısının tek nedeni gene anal dermatit değildir. Özellikle kıl dönmesi hastalarında çok sık görülen apseler de akıntıya neden olabilmektedir. Ayrıca ciltte sertleşmeler de görülebilmektedir. Cilt elastikiyetini giderek kaybetmektedir. Bunun sonucunda makat bölgesinde kalınlaşma ve sertleşme de görülebilmektedir. 

  MayasılMayasıl Tedavisi: Öncelikle sorunun mayasıl olduğunun anlaşılıp anlaşılmaması için doktor tarafından teşhisin konulmuş olması gerekmektedir. Böyle bir noktadan sonra da tedavide cerrahi müdahaleye gerek kalmaz ve bazı kremler ile tedavi edilir. Zaten hastanın gideceği genel cerrahi uzmanları hastaya uygun olan kremleri reçete yazarak önerecektir. Genel olarak Pruzon adı verilen krem önerilmektedir. Bunun nedeni hastanın kortizonun yan etkilerinden uzak tutulmasıdır. Pruzon adı verilen krem, bitkisel bir k]]> Anüste Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/anuste-mayasil.html Sat, 08 Dec 2018 06:18:59 +0000 Anüste mayasıl, genç ve yaşlı herkeste oluşabilecek bir problemdir. Dikkat edilmediğinde ve önemsenmediğinde çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan bu hastalık, çok önemli belirtilere neden olmaktadır. Ortay Anüste mayasıl, genç ve yaşlı herkeste oluşabilecek bir problemdir. Dikkat edilmediğinde ve önemsenmediğinde çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan bu hastalık, çok önemli belirtilere neden olmaktadır. Ortaya çıkardığı bu belirtiler direk olarak kişilerde yaşam kısıtlamalarına neden olmaktadır. Yaşam kalitesini ciddi bir şekilde düşüren anüste mayasıl, özellikle kaşıntı olarak insanlarda rahatsızlıklara neden olur. İlk başlarda çok basit bir rahatsızlık gibi görülen anüste mayasıl problemi, zamanla insanlarda büyüyerek problemlere neden olur. Genellikle insanlarda basur ve kıl dönmesi gibi problemlerin yanında görülen bu rahatsızlık, en çok bu hastalıkların olduğu kişilerde meydana gelmektedir. Anüste oluşan mayasıl rahatsızlığında bu duruma neden olan en büyük etken, hijyen eksikliğidir. Özellikle çocuklarda bulunan hijyen eksikliği durumunda anüste mayasıl sorunu çocuklarda meydana gelmektedir. Birçok zaman makat kaşıntısı olarak başlangıç gösteren bu rahatsızlık zamanla insanlarda kızarıklık şişlik ve hatta dökülmelere bile neden olabilmektedir. Anüs bölgesinde bulunan sıcak hava nedeniyle daha fazla çoğalmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında birçok kişi bu hastalıktan etkilenir. Bu hastalığa yakalanmamak için yapılması gereken en önemli şey, kişisel hijyeni önemsemektir. 

  Anüste mayasıl nedenleri nelerdir
  • Anüste oluşan mayasıl problemine neden olan en önemli etken daha önceden de söylediğimiz gibi hijyen kurallarının önemsenmemesidir. Bu durum çok yaygın bir şekilde görüldüğü gibi aynı zamanda hijyen kurallarına eşlik eden yanlış beslenme de önemli bir yet tutmaktadır. Yine çocuklarda sürekli abur cubur yiyeceklerin tüketilmesi durumunda anüste mayasıl problemi ortaya çıkabilir. 
  • Özellikle ülkemizde Güneydoğu bölgelerinde insanların aşırı acı tüketmeleri durumunda anal mayasıl sorunu ortaya çıkabilmektedir. Eğer sizlerde çok fazla acı tüketiyorsanız, biraz bu durumun önüne geçerek biraz da hijyene dikkat ederek bu problemden kurtulabilirsiniz. 
  • İnsanlarda meydana gelen bazı makat hastalıkları, direk olarak bu gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle müdahale edilmeyen ve tedavi edilmeyen makat hastalıkları bu şekilde anüste mayasıl problemine neden olmaktadır.
  • Anüs bölgesinin sürekli olarak ıslak ve nemli olarak kalması, burada bakteri artışına neden olarak anüste mayasıl hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için bebeklerde sık sık bebek bezi değiştirilmeli ve bölge kuru tutulmalıdır. Kadınlarda ise adet dönemlerindeki temizliğe önem verilmelidir. 
  • Son olarak yaygın olarak karşılaşılan nedenlerden biri de insanların sürekli olarak dar kıyafetler giymesidir. Dar olan kıyafetler, bölgelerde dolaşımın yavaşlamasına neden olarak anüste mayasıl hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi rahatsızlıklar varsa giyiminize de özen göstermelisiniz. 
  İnsanlarda hijyen kurallarına uymama gibi durumlarda anüste mayasıl oluştuğu gibi aşırı titiz olan insanlarda da anüste mayasıl rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Çünkü anüs bölgesinde birçok yararlı bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler aşırı hijyen nedeniyle bu bölgeden uzaklaştırıldığında farklı hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında anüste mayasıl sorunu için çok ciddi tedaviler bulunmamaktadır. Bu rahatsızlık için doktorunuzun vermiş olduğu kremler yeterli olacaktır. Bu ilaçların çok düzenli bir şekilde kullanılması durumunda anüste mayasıl ortadan kaldırılabilir. 

  Anüste MayasılBelirtileri nelerdir
  • Kaşıntı: En önemli belirtilerden biri kaşıntıdır ve hastalığın oluşması durumunda görülebilecek ilk belirtilerden biridir.
  • Ciltte sertleşme: Anüste mayasıl olan insanlarda anüs bölgesinde sertleşmeler ve kuruluklar meydana gelir.
  • Akıntı: Özellikle bayanlarda meydana gelen vajinal ve anal akıntılar anüste mayasıl r]]> Rahimde Mayasıl Belirtileri https://www.mayasil.gen.tr/rahimde-mayasil-belirtileri.html Sun, 09 Dec 2018 00:54:37 +0000 Rahimde mayasıl belirtileri: Rahimde mayasıl belirtilerinden en sık karşılaşılan rahimde kaşıntı oluşmasıdır. Bu kaşıntı devamlıdır ve huzursuzluk verir. Rahimde mayasıl enfeksiyon hastalığıdır. Rahimde mayasıl enfeksiy Rahimde mayasıl belirtileri: Rahimde mayasıl belirtilerinden en sık karşılaşılan rahimde kaşıntı oluşmasıdır. Bu kaşıntı devamlıdır ve huzursuzluk verir. Rahimde mayasıl enfeksiyon hastalığıdır. Rahimde mayasıl enfeksiyonu kadınların %75 i bir kezde olsa karşılaştıkları bir problemdir. Rahimde mayasıl birçok kadının yaşadığı kadın hastalıklarından biridir. Rahimde mayasıl belirtileri izlenimlediğiniz ve hissettiğiniz anda rahim yani genital temizliğinize çokça dikkat etmelisiniz. Genital bölgede istenmeyen tüyleri gerekli hassasiyetle temizlemeli, kimyasal madde karışımı olmayan temizlik ürünleri rahim bölgesinde kullanılmalı, sıkça duş alınıp rahimdeki mayasıl olan alanın yüzeyi temizlenmelidir. Rahimde mayasıl kadınların çoğu zaman zor durumda kalmasına sebep olan bir hastalıktır. Sağlıklı yani herhangi bir hastalığı olmayan bir rahimde akıntı kokusuzdur ve kaşıntıya sebebiyet vermez. Fakat rahimde mayasıl oluşumu başladığı anda akıntıda yine koku olmayabilir ama rahimde geceleri dahada çok artan kaşıntı ve rahatsızlık hissi vücutta oluşur. Rahimde mayasıl oluşumu genellikle başka yerden bulaşmaz. Kişinin floralarında bulunan mayasıl hücreleri çeşitli nedenlerle çoğalıp aktif hale gelerek vaginit problemini oluştururlar. Rahimde mayasıl oluşumu doktor tarafından mayasıl plaklarının görülmesi ve hastanın şikayetlerini dile getirmesi durumunda hemen rahimde mayasıl teşhisi koyulur.

   Rahimde Mayasıl BelirtileriRahimde mayasıl belirtileri arasında yer alan unsurlar:
   • Kaşıntı: Rahimde mayasıl belirtilerinin başında kaşıntı problemi gelmektedir.mayasıl olan alan kızarıktır ve kimi zaman kaşımaktan dolayı kanar.doktor muayenesinde ve tedavinin gecikmemesinde fayda vardır.
   • Akıntı ve kötü koku: Rahimde mayasıl belirtilerinden biride akıntı çoğalmasıdır kötü koku kişiden kişiye değişir fakat akıntı enfeksiyondan dolayı artabilir.
   • Rahimde mayasıl olan bölgede sertleşme: Cilt elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle rahim bölgesinde sertleşme ve kalınlaşma gibi problemler görülmektedir. Rahimde mayasıl alanında kaşıntıya bağlı olarak kanama görülmesi fizyolojik bir durumdur ciddiyet arz etmez.
   Rahimde mayasıl oluşmasının sebepleri:
   • Aşırı kilo yani şişmanlık
   • Fazlaca şekerli gıda tüketimi
   • Devamlı ped kullanımı
   • Naylon sentetik ipek iç çamaşırı kullanımı
   • Gebelikten korunmak için kullanılan spiral
   • Doğum kontrol hapları
   • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
   • Geniş spektrumlu antibiyotikler
   • Şeker hastalığı
   ]]>
   Mayasıl Hastalığı https://www.mayasil.gen.tr/mayasil-hastaligi.html Sun, 09 Dec 2018 08:09:25 +0000 Mayasıl Hastalığı, makat bölgesinde yaşanan çok kaşıntılı bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde gündelik hayatı etkileyecek kadar kaşınabilir. Kişinin sosyal hayatını ve iş hayatını etkileyebilir. Mayasıl hastal Mayasıl Hastalığı, makat bölgesinde yaşanan çok kaşıntılı bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde gündelik hayatı etkileyecek kadar kaşınabilir. Kişinin sosyal hayatını ve iş hayatını etkileyebilir. Mayasıl hastalığı, insanlarda görülen pişik gibi bir hastalıktır ve özellikle yaz aylarında hava sıcaklıklarının ve nemin artması ile artış gösterebilir. Tamamen tedavi edilse bile mayasıl kendini tekrarllayabilen bir hastalıktır.

   Mayasıl Hastalığının Belirtileri:
   • Makatta kaşıntı, 
   • Makat civarında kızarıklık ve ıslaklık hissi,
   • Kaşıntıya bağlı olarak az miktarda kanama,
   • Ciltte sertlesme ve elastik dokunun kaybolması,
   • Makat bölgesinde meme benzeri kabarıklıklar,
   • Makat etrafında pul pul döküntüler,
   • İç çamaşırında akıntıya bağlı kötü koku sayılabilir.
   Mayasıl HastalığıMayasıl Hastalığında Teşhis ve Tedavi:

   Mayasıl hastalığından şüphelenen hastaların uzman bir hekime başvurması gerekir. Mayasıl zaman zaman hemoroid veya kandida atağı ile karıştırılabilir. Bu sebeple uzman teşhisi önemlidir. Mayasıl teşhisi konan hastaların öncelikle hayat tarzında düzenlemeler yapmak gereklidir. 
   Aşırı temizlik durumunda cilt üzerinde kuruluk ve doğal florada bozulma olabilir. Tercih edilen iç çamaşırlarının pamuklu ve havadar olmasında fayda vardır. Beslenme alışkanlığında baharatlı ve ağır yiyecekler tüketilmesi, mayasıl hastalığını tetikleyen bir başka etkendir. Mümkün olduğu kadar hafif ve baharatsız yiyecekler tüketilmelidir. Hastanın aşırı kilolu olması da makat bölgesinin yeterince hava almasını engelleyebilir ve mayasıl oluşabilir. Sürekli oturarak çalışan kişilerde de mayasıl sık görülen bir hastalıktır.

   Mayasıl hastalığı, bahsedilen etkenler ortadan kalkarsa çoğu kişide kendiliğinden geçer. Günlük yeme içme düzenine dikkat etmek, pamuklu ve havadar iç çamaşırı tercih etmek, sürekli oturmamak zaman zaman hareket etmek, makat bölgesini ıslak bırakmamak, kilo vermek mayasıl hastalığının geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca katlanılamaz olan kaşıntılı durumlar için hekim tarafından tavsiye edilecek olan kremler kullanılabilir. Mayasıl hastalığının tedavisinde genellikle pruzon krem kullanılır ve kullanılmaya başlandığı gün kaşıntı ve akıntıda iyileşme görülmeye başlar. Mayasıl hastalığında kortizon içeren kremler de kullanılabilir fakat kortizon un kendisi cilt yapısını bozacağından kısa süreli kullanım daha uygundur.
   ]]>
   Makatta Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/makatta-mayasil.html Sun, 09 Dec 2018 15:06:23 +0000 Makatta mayasıl; yetişkin insanlarda en sık görülen makat bölgesi problemlerinden birisi hiç şüphesiz kaşıntıdır. Önemsiz bir problem olabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Kıl Dönmesi, anal fis Makatta mayasıl; yetişkin insanlarda en sık görülen makat bölgesi problemlerinden birisi hiç şüphesiz kaşıntıdır. Önemsiz bir problem olabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Kıl Dönmesi, anal fissur yada dış basur gibi bunlara ek olarak en önemli nedeni ise makatta mayasıldır. Bir diğer adı Anal Dermatit olup, genelde insanlar bu sorunu hemoroid ile karıştırmaktadır. Fakat Hemoroid ile herhangi bir alakası olmayıp, anal bölgede en sık kaşıntı nedeni diyebiliriz.

  Makatta mayasıl neden olur

  Genelde kişinin hata ve ihmalleri öne çıkmaktadır. Hijyen ve beslenme bu rahatsızlıkta ön planda yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında sık görülen bu durumdan kurtulmak oldukça kolaydır. Her makat kaşıntısı mayasıl olmayıp, yaşadığınız sorunun mayasıl olup, olmadığına karar vermek için mutlaka muayene olmak gerekir. Bunun için alanında tecrübeli Makat Hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Hastanın aktaracağı bilgiler genelde teşhis için yeterli olmaktadır. Sadece kıl kurdu şüphesi olması halinde tahlil istenmektedir. Bu nedenle mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olmak gerekir. Aynı şekilde aşağıdaki yapılan hatalarda makatta mayasıla neden olmaktadır.

  Aşırı Temizlik: Bazı kişiler temizlik konusunda çok titiz olmaları nedeniyle her dışkılama esnasında makat kısmını kimyasal ürünlerle temizlemektedir. Kimyasal ürünleri çok sık kullanmak makat kısmında ciltte tahrişe neden olmaktadır. Daha sonra başta kaşıntı olmak üzere cildi riskli hale getirmektedir.

  Beslenme Alışkanlığı: Aynı şekilde tüketilen gıdalar ile yakından alakalı olan makatta mayasıl özellikle baharat tüketimi risk içermektedir. Karabiber fazla tüketildiğinde makat kaşıntısı yani mayasıl problemine neden olmaktadır. Aynı şekilde patlıcan, domates ve çikolata tüketimi yine tetikleyici olabilmektedir.

  Cildin Islak ve Nemli Kalması: Bir diğer nedeni ise tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra yeterli olarak temizlenmemesi ve yıkama sonrası kurulamadan bırakılması yine makatta mayasıl nedenleri arasında yer almaktadır. Yıkama sonrası mutlaka tuvalet kağıdı ile kurulamak gerekir.

  Dar Kıyafetler Bir diğer nedeni ise dar kıyafetlerin tercih edilmesi olup, özellikle dar pantolonlar vücudu sıkarak hava almamasını önlemektedir.

  Fazla Kilo Aynı şekilde makat bölgesi hava alma sorunu olan insanlardan biride fazla kilolu olanlar olup, özellikle bu insanların ev ortamında mutlaka şort gibi daha havadar kıyafetler giymelidir.

  Makatta mayasıl belirtileri;

  Kaşıntı: En önemli belirtisi ciddi anlamda kaşıntı olup, tabii ki bu sadece mayasıl kaynaklı değildir. O nedenle mutlaka doktor muayenesi önerilmektedir.

  Kötü Koku - Akıntı: Bir diğer belirtisi ise iç çamaşırında meydana gelen kötü kokudur. Bu koku dışkı kokusundan farklı olup, iç çamaşırda ıslaklık olabilir. Makat akıntısının tek nedeni yine makatta mayasıl olmayıp, özellikle kıl dönmesi hastalarında sık görülen iltihap olabilir.

  Makatta MayasılCiltte Sertleşme: Cilt elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle makat bölgesinde kalınlaşma gibi sorunlar sık görülmektedir.

  Makatta mayasıl tedavisinde ameliyat müdahaleye gerek olmayıp, genelde kremlerle tedavi edilmektedir. Makat hastalıkları genel cerrahi uzmanları da bu konuda size ürün önerisinde bulunarak reçete yazmaktadır. Bu tür tedavilerde özellikle kortizonun yan etkisinden uzak durmalısınız.

  ]]>
  Çocuklarda Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/cocuklarda-mayasil.html Mon, 10 Dec 2018 05:00:54 +0000 Çocuklarda Mayasıl, Mayasıl yani basur makat bölgesinde bulunan damarların şişmesine bağlı olarak mayasıl memeleri olarak adlandırılan oluşumun makat dışına doğru sarkma yapmasıdır. Genelde bu rahat
  Çocuklarda Mayasıl, Mayasıl yani basur makat bölgesinde bulunan damarların şişmesine bağlı olarak mayasıl memeleri olarak adlandırılan oluşumun makat dışına doğru sarkma yapmasıdır. Genelde bu rahatsızlık yaşa bağlı olarak artış göstermekte iken yetişkin bireylerde daha çok görülür. Ancak çocuklarda mayasıl görülmesi oldukça azda olsa mümkündür. 

  Çocuklarda Mayasıl Sebepleri 
  Çocuklarda mayasıl oluşmasının nedenleri yetişkin bireylerdeki nedenler ile hemen, hemen aynıdır. Çocuğun çeşitli birçok nedenlere bağlı olarak kabız olması durumu mayasıl oluşumuna yol açmaktadır. Yeterli miktarda sıvı tüketilmemesi özellikle de suyun oldukça az içilmesi, lifli gıdalar yenmemesi, meyve ve sebze yenilmemesi, beyaz ekmek ve çikolata gibi yiyecekler ile peynirin oldukça fazla yenilmesi, muz, ananası ve kivi gibi meyvelerin daha çok tüketilmesi gibi sebeplerden dolayı kabızlık sorunun yaşanır. Bunun sonuncunda da dışkı kalın, sert, kuru ve susuz olacağından çocuk tuvaletini yapar iken doğal olarak ıkınma ihtiyacı duyacaktır. Bu durumda anüs kaslarını zorlayacağından dolayı çocuklarda mayasıl oluşumuna sebep olacaktır.  Ayrıca çocuğunuzda birde inflamatur bağırsak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ve portal hipertansiyon gibi birtakım problemler var ise yine çocuklarda mayasıl oluşumunu tetiklemektedir. Bütün bunlara ilave olarak içerinde bulunduğu yaşa göre, obez denilecek kadar oldukça fazla kiloya sahip ise bu da mayasıl oluşmasında başka bir sebeptir.

  Çocuklarda Mayasıl Belirtileri
  Çocuklarda mayasıl yani basur belirtileri içinde en sık görülenlerden bir tanesi de makat kısmından sızan kanamadır. Anal kanalda bulunan kan damarlarının yırtılması sonucunda parlak kırmızı renkli kan gelmektedir. Bu durum dışkı veya tuvalet sırasında tuvalet kağıdında kanın fark edilmesi yolu ile olur. Oldukça sık görülen bir diğer belirti ise anüs çevresindeki kaşıntı hissidir. Bu kaşıntı hissi çocuklarda mayasıl tedavisinin maalesef uzun sürmesine neden olur. Mayasıl dokusu anüs ile yakın çevresindeki dokuyu nemlendiren bir mukus salgılar. Bu durumda kaşıntıya sebep olur. Kontrolsüz bir biçimde yapılan kaşınmalar da bu bölgedeki hassas yapının zarar görmesine yol açar. Çocuklarda mayasıl belirtilerinden ağrı hissi ile rahatsızlık hissi de çocuğu oldukça zorlayan ve sıkıntılı bir süreç geçirmesine sebep olan bir diğer belirtilerdendir. Ayrıca anal kanalda el ile dokunulduğunda hissedilen bir çıkıntı yada kitle de söz konusudur. Bu diş mayasıl acilen tedavi dilerek git, gide daha da kötüye gitmesi engellenmelidir.

  Çocuklarda Mayasıl Tedavisi
  Çocuklarda mayasıl genelde evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile verilen ilaçlarla da iyileşir. Fakat iki hafta içinde iyileşmeyen bir mayasıl söz konusu ise derhal bir uzmana başvurulmalıdır. Evde yapabileceğiniz yöntemler içinde günde 2-3 defa ılık su ile makat bölgesini yıkamak, günde en bir kez çocuğun dayanabileceği sıcaklıkta bir banyo yaptırmak oldukça iyi gelir. Banyo esnasında sabunu tercih etmemek lazımdır. Çünkü mayasıl bölgesini tahriş etme olasılığı oldukça yüksektir. Banyodan sonra ıslanan mayasıl bölgesi kurutma makinesi ile kurulmalıdır. 

  Çocuklarda Mayasıl Ve Tuvalet Alışkanlığı
  Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra anal bölgenin temizliği yumuşak ve ıslak bir tuvalet kağıdı ile yapılmalıdır. Çocuk için iyisinden alınan ıslak mendil kullanılarak da yapılır. Anüs bölgesine soğuk kompres uygulayarak ve asetaminofen, parasetamol içeren uygun dozlarda verilen ağrı kesiciler kullanılarak da ağrı azaltılır. Uzman tarafından önerilen bir mayasıl yani basur kremi ilgili bölgeye sürülür.

  Çocuklarda Mayasıl Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir
  Çocuklarda mayasıl oluşmasını önlemek için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Kabızlıktan kaynaklanan makatta çatlak oluşmuş ise ve çocuk eğer çok küçük ise altını değiştirir]]> Bebeklerde Mayasıl https://www.mayasil.gen.tr/bebeklerde-mayasil.html Mon, 10 Dec 2018 17:49:02 +0000 Bebeklerde mayasıl, aslında yetişkin insanlardan çok daha fazla önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü bebeklerde bağışıklık sisteminin ve vücudun çok daha hassas olması, bebeklerin birçok hastalık çeşidine çok d Bebeklerde mayasıl, aslında yetişkin insanlardan çok daha fazla önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü bebeklerde bağışıklık sisteminin ve vücudun çok daha hassas olması, bebeklerin birçok hastalık çeşidine çok daha fazla yakalanma risklerinin olduğunu göstermektedir. İnsanlarda yaygın olarak görülen mayasıl hastalığı bebeklerde müdahale edilmediği zamanlarda çok ciddi bir şekilde farklı hastalık oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerde görülen mayasıl hastalığı için çok daha dikkatli olunmalıdır. Mayasıl hastalığı bir bebeğin elinde, ayaklarında ve en önemlisi yüz bölgesinde çok oluşur. Bu hastalık eğer bebeğin yüz bölgesinde oluşmuşsa genellikle bu durumun nedeni yetişkinlerin bebekleri çok öpmesidir. Mayasıl hastalığına neden olan bakteriler genellikle bebeklere bu şekilde bulaşmaktadır. Bu nedenle sizlerde çocuğunuzu farklı insanların sevmesi ve öpmesi için vermeyin. Bebeklerde mayasıl, özellikle soğuk kış yaylarında meydana gelmektedir. Bir nevi kış hastalığı olan bu hastalık, bebeklerde soğuğa aşırı duyarlılık nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle bebeğin vücuduna hafif bir soğuk bile gelse bu bölge aşırı bir şekilde soğuktan etkilendiği için mayasıl hastalığı oluşur. Oluşan mayasıl hastalığı direk olarak bölgede kızarıklıklara ve çok şiddetli kaşıntılara neden olmaktadır. Bu nedenle bebeğin derisi, soğuk ve nem arasında kalarak sorunun daha da artmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda bebeğinizin damaları vücut sıcaklığının korunması amacıyla iyice daralır ve deride uyuşmaların meydana gelmesine neden olur. Bu uyuşukluklar deride solmaya neden olur. 

  Bebeklerde mayasıl ne kadar önemlidir
  Mayasıl, aslında çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Fakat günümüzde insanların sorumsuzlukları nedeniyle bu hastalık çok ciddi bir hal alarak insanlarda problemlere neden olmaktadır. Özellikle ortaya çıkardığı belirtiler ve rahatsızlıklar nedeniyle hastalık biraz önemsenmelidir. Yapılacak tedavilerin aksatılmaması bebeğinizin sağlığının korunması açısında çok önemlidir. Çünkü bu hastalığı bir alerjik hastalığa benzeterek bu şekilde ele almanız daha doğru olacaktır. 

  Meydana gelen belirtiler nelerdir 
  • Bebeklerde mayasıl, daha önceden de belirttiğimiz gibi el ve ayaklarda görüldüğü için en büyük belirtiler de bu bölgelerde meydana gelecektir. Bu bölgelerde oluşan mayasıl probleminde ciltte uyuşmalar meydana gelecektir. Bebeğiniz bu durumu sizlere söyleyemeyeceği için bu belirtiyi anlamanız biraz zor olabilir. 
  • Mayasıl olan bölgede deri üzerinde ara ara soluklar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle deride renk değişimleri hissedebilirsiniz. Genellikle uyuşukluk probleminden hemen sonra bu belirti oluşur. 
  • Bebeklerde mayasıl problemi direk olarak mayasıl görülen bölgede şişlik ve kızarıklık oluşmasıyla kendisini göstermektedir. Bu durum belli bir süre sonra ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle mayasıl rahatsızlığı için bazı önlemler alınmalıdır.
  Bebeklerde MayasılYapılması gerekenler:
  Bebeğiniz tek başına gerekli olan uygulamaları yapamayacağı için bebeklerde mayasıl sorunu olan kişilerin ailesinde çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Öncelikle bebeğinizi ne olursa olsun soğuktan korumanız gerekmektedir. Çünkü mayasıl bir soğuk hastalığıdır. Mayasıl olan bölgelerin ısısının arttırılması açısında sıcak su torbası kullanarak bu bölgeyi ısıtabilirsiniz. Eğer aşırı kaşıntı varsa tahrişi azaltarak küçük küçük kaşımanız yeterli olacaktır. Bunun için talk pudrası ya da mısır unu serpiştirebilirsiniz. 

  Tedavi: Mayasıl için yapılabilecek en büyük tedavi tıbbi tedavilerdir. Yapılan tıbbi tedavilerde ise genellikle doktorlar bu bölgede damarların genişlemesini sağlayan ve aynı zamanda dolaşımın sağlanmasına yardımcı olan kremler verecektir. Bu şekilde bebeklerde mayasıl sorunu düzenli olarak kullanılan ilaçlarla ort]]>